Domovská stránka NTS
   HOME    |    SOFTWARE    |    PRÁVNICI    |    HARDWARE    |    O NÁS    |    SIETE    |    ŠKOLENIA    |    práca u nás    |

Naša adresa:
Nové technológie a služby, s.r.o.
Cesta pod Hradovou 13/A
040 01 Košice

Tel: 055/63 23 019
Fax: 055/63 24 164


OPERAČNÝ SYSTÉM LINUX


Čo je linux?
Linux je operačný systém aktívne vyvíjaný na celom svete hlavne prostredníctvom počíta- čovej siete Internet.
Linux vyniká svojou stabilitou, množstvom aplikácií a prostriedkov pre prácu s Internetom a v neposlednom rade cenou - je zadarmo.

Linux je všestranný OS, môže byť nasadený prakticky do akéhokoľvek prostredia - od komerčných nasadení, cez bežné inštalácie ako internetový server, až po domáce použitie.

Čo Linux dokáže?
- pracovať ako súborový server tak, že ani Windows nespoznajú, že ich obsluhuje Linux
- spracovávať poštu pre ľubovoľný počet užívateľov a domén
- slúžiť ako faxový server
- obsluhovať niekoľko tlačiarní—samozrejme prístupných pre klientov ľubovoľných operačných systémov
- starať sa o zálohy všetkých Vašich dát ako zálohovací server
- slúžiť ako WWW server—nielen pre internet, ale aj pre firemný intranet
- podporovať bezpečné WWW stránky so 128-bitovým šifrovaním
- pracovať ako databázový server
- hostiť veľký počet užívateľov

Je Linux bezpečný?
Linux je omnoho bezpečnejší, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tento fakt pramení zo samotnej podstaty volne šíriteľného software. Ako samotné Linuxové jadro, tak aj 99% aplikácií je k dispozícii v zdrojovom kóde. To umožňuje nielen kontrolu toho, čo vlastne program robí a ako to robí, ale i veľmi ľahkú lokalizáciu chýb a bezpečnostných dier.
Pokiaľ sa objaví problém, prípadne nejaká bezpečnostná diera, riešenie je k dispozícii väčšinou v priebehu niekoľkých hodín, maximálne dní. Pre posilnenie bezpečnosti je k dispozícii veľké množstvo programov: od bezpečných WWW serverov, cez rôzne šifrujúce utility PGP, až po širokú ponuku bezpečnostných scanerov, ktoré Vám pomôžu sa postarať aj o iné, menej vybavené počítače.

Ako nainštalovať Linux?
Inštalácia Linuxu je rovnako ťažká ako inštalácia ktoréhokoľvek iného operačného systému. Vlastný priebeh inštalácie záleží najviac na použitej distribúcii, respektíve na inštalačnom programe.

Čo sú distribúcie Linuxu a ktoré sú k dispozícii?
Distribúcia Linuxu je Linuxové jadro a rozsiahly súbor programov, spojené inštalačným programom. Inštalačný program Vás sprevádza celou inštaláciou, dáva Vám možnosť vybrať si príslušné programové balíky a dbá na to, aby boli zachované väzby medzi jednotlivými komponentami systému.

Niektoré distribúcie:
RedHat
Vo verzi 6.0 obsahuje inštaláciu v češtine, ľahkú konfiguráciu X windows a konfiguračný program na správu celého systému v textovom a grafickom režime. RedHat umožňuje ľahký upgrade systému. Viac informácií nájdete na: www.redhat.com.
a
Slackware
Jedna z najstarších a možno i najrozšířenejších distribúcií. Je možné inštalovať i FAT systém, počas inštalácie máte pomerne detailnú možnosť ovplyvňovať, čo vlastne bude nainštalované. Informáce môžete nájsť na servri www.cdrom.com.
a
Debian
Distribúcia nie je spravovaná z jedného miesta, ale dáva sa dokopy na celom svete prostredníctvom Internetu. Jedná sa tiež o jednu z mála nekomerčných verzií. Viac informácií na:www.debian.org.
a
Caldera
Má zvláštne postavenie. Dalo by sa povedať, že sa jedná o jednu z najviac komerčných ditribúcií. Distribúcia je graficky orientovaná a obsahuje aj komerčný software. Info: www.caldera.com

Má Linux grafické rozhranie?
Samozrejme. K dispozícii je niekoľko grafických rozhraní pracujúcich v systéme X windows. Vybrať si môžete z celého radu, od tých, ktoré vyzerajú ako Windows, až po rozhranie známe z počítačov SiliconGraphic a SUN.
Užívatelia Linuxu ocenia predovšetkým flexibilitu celého nastavenia a širokú škálu podporovaných periférií.Kde sa dá Linux získať?
Linux a väčšina súvisiaceho programového vybavenia je k dispozícii zdarma na Internete. Ak chcete ušetriť čas a peniaze za sťahovanie niekoľko sto megabytov, je výhodnejšie sa obrátiť na distribútorov, kde okrem CD ROM dostanete naviac príručku a mohé ďalšie výhody.
a
Aby ste nechodili ďaleko, u nás si môžete zakúpiť skoro všetky distribúcie Linuxu plus literatúru. Aktuálny cenník nájde na internetovej stránke nášho partnera.


Ďalšie informácie nájdete na:
a
www.freshmeat.net
www.lwn.net
www.linuxhq.com


Copyright © 2000 NTS. Všetky práva vyhradené.